Кошик
213 відгуків
Ми прикрашаємо будинки стилем!
+380961238198
+380961238198
+380667836638
+38 (098) 844-60-90

Вентиляція в питаннях і відповідях.

Вентиляція в питаннях і відповідях.

Отже, вентиляція......

Основна причина переходу вентиляційних проблем на рівень побутового свідомості — масове впровадження сучасних герметичних вікон зі склопакетами в житлові і громадські будівлі. На Заході ця проблема відома вже давно, для герметичних якісно нових побудованих будинків з'явився навіть спеціальний термін «синдром хворої будівлі». Цей термін показує, що герметичне приміщення з недостатнім повітрообміном шкідливо для здоров'я його мешканців. Відомі навіть цифри. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я кожен день у всьому світі помирає близько 5000 чоловік від хвороб, пов'язаних з поганою якістю ВНУТРІШНЬОГО повітря будинку і на роботі. Не зовнішнього повітря поряд з міськими магістралями, а внутрішнього повітря власної спальні і офісу. За даними міністерства охорони здоров'я США кожен рік 30000 американців помирають від хвороб, напряму пов'язаних з підвищеною концентрацією радіоактивного газу радону в приміщеннях. Виділяється цей газ з будівельних матеріалів (а не тільки з землі) і затримується в приміщеннях, де не забезпечується необхідний повітрообмін. Небезпечний він ще і тим, що не має кольору і запаху і визначається тільки спеціальними приладами.

Для того, щоб розібратися з вентиляційними проблемами сучасних будівель, давайте коротко проаналізуємо ситуацію.
  1. НАВІЩО ТРЕБА ВЕНТИЛЮВАТИ ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ?

Для комфортного проживання необхідна певна температура повітря, його вологість і склад. Основним джерелом забруднення повітря у житловому приміщенні є сама людина (водяна пара від дихання, потіння, приготування їжі, прання, сушіння білизни, домашніх тварин, квітів, вуглекислий газ від дихання, дим від куріння і т. д. ) і його квартира (запахи фарби, пластиків і т. д. ). Ми можемо дихати настільки чистим повітрям, наскільки він чистий на вулиці. Якщо хтось боїться впустити повітря з вулиці в центрі міста, то тоді йому краще переїхати за місто. Для видалення з приміщення забрудненого повітря необхідна працює вентиляція, не періодичне провітрювання шляхом короткотривалого відкривання вікон, а постійний контрольований повітрообмін приміщень з атмосферою. Необхідну кількість повітря для нормального самопочуття людей давно вже визначили санітарні лікарі та фахівці з мікроклімату і комфорту житлових приміщень. Так, у витяжці необхідно видаляти в годину з кухні, туалету та ванної кімнати 60-90, 25 і 25 куб. метрів повітря відповідно. Останні рекомендації АВОК за вентилюванню квартир у багатоповерховому житловому будинку орієнтують на кратність повітрообміну 0,35, але не менше 30 куб. м на годину на людину. Ясно, що для видалення брудного повітря потрібна одночасна подача зовнішнього повітря в приміщення ззовні. Без припливу повітря витяжка не може працювати.

  1. ЯК ПРАЦЮЄ ВЕНТИЛЯЦІЯ В НАШИХ БУДИНКАХ?

Переважна більшість житлових будинків не тільки в Україні, але і у всьому світі, проектується таким чином. Повітря повинен проникнути через вікно, перемішатися з внутрішнім більш брудним повітрям житлових приміщень (спальні та вітальні), через міжкімнатні двері потрапити в коридор і через витяжні грати на кухні, у ванній кімнаті і туалеті покинути приміщення.

  1. ЯКА РОЛЬ ВІКНА В СИСТЕМІ ВЕНТИЛЯЦІЇ КВАРТИРИ?

Завжди вважалося, що в дерев'яному вікні старої конструкції досить щілин в сінях. У ГОСТах і Сніп завжди обговорювалися лише витяжки, а щілин завжди було більше, ніж треба. Повітря досить легко проникав всередину приміщення і навіть було необхідно обмежувати цей приплив, заклеюючи щілини на зиму папером. Основним недоліком старих вікон завжди вважалися щілини і дефекти, через які дув холодний повітря, викликаючи протяги.

  1. ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В КВАРТИРІ ПРИ УСТАНОВЦІ ГЕРМЕТИЧНИХ ВІКОН?

Сучасні вікна з ПВХ, дерева і алюмінію володіють високою герметичністю і в закритому стані пропускають дуже мало повітря. Але якщо немає припливу зовнішнього повітря з вулиці в приміщення, то і немає видалення брудного повітря. Витяжка не працює без припливу, приплив не працює без витяжки. В результаті в квартирі з закритими вікнами накопичується водяна пара (сім'я з 3-4 людина виділяє в добу 10-15 літрів води), з'являється задуха, зростає концентрація вуглекислого газу і радіоактивного газу радону, підвищена вологість повітря в холодну пору року призводить до появи конденсату на склопакетах, може з'явитися цвіль на укосах і стінах. Люди, що купили нові вікна, відчувають, що в квартирі стало тихіше, тепліше, зникли протяги, але виникли проблеми, яких не було раніше. Особливо проблеми конденсату на вікнах загострюються під час ремонту приміщень в зимовий час.

  1. ЯК МОЖНА ВИРІШИТИ ЦІ ПРОБЛЕМИ?

Ясно, що всі ці проблеми існують не тільки на нашому ринку, але і скрізь у світі, де використовуються герметичні вікна. Вихід полягає в «розгерметизації» вікон. Для вирішення проблем духоти, конденсату і т. д. необхідно забезпечити проникнення зовнішнього повітря через вікно. Як це можна зробити?
Саме просте, зрозуміле і дешеве рішення — це яким-небудь способом відкрити стулку вікна. Але це не ідеальне рішення, і воно має свої недоліки: погіршення звукоізоляції вікна, повернення до протягів, зниження безпеки скління.
Для нормального самопочуття людині потрібно в годину близько 30-40 кубометрів повітря. Забезпечити таку кількість повітря можна. І якщо вже йти на додаткові витрати і технологічні зусилля, то у вікні треба монтувати відразу таке вентиляційний пристрій, який дозволить забезпечити необхідні параметри мікроклімату, створити комфортні умови для мешканців, задовольнити вимогам санітарних і будівельних норм.

  1. ПРИПЛИВНІ ВЕНТИЛЯЦІЙНІ ВІКОННІ ПРИСТРОЮ (ПВУ).

На сьогоднішній день найбільш оптимальним рішенням проблеми вентилювання приміщень з герметичними вікнами є застосування ПВУ. Що, у кінцевому рахунку, ми хочемо отримати після установки нових вікон? Ми хочемо збереження всіх переваг, отриманих від придбання нових герметичних вікон (стало тепліше, тихіше, зникли протяги), але при цьому хочеться дихати свіжим повітрям. У приміщенні ПВУ, встановлені у верхній частині вікна і направляють струмінь холодного повітря під стелю, поза зоною знаходження людей, НЕ ВИКЛИКАЮТЬ ПОЯВИ ПРОТЯГІВ (людина просто не відчує, як струмінь холодного повітря під самою стелею на відстані приблизно метр перемішається з внутрішнім повітрям, прогріється і загальмується. ПВУ працюють при ЗАКРИТОМУ ВІКНІ, що різко підвищує безпеку скління в плані несанкціонованого доступу. Багато моделі ПВУ є повноцінним вентиляційним обладнанням, мають більшу пропускну здатність ( 30 і більше кубометрів повітря в годину) і дозволяють знайти компроміс між вимогами до вікна і до вентиляції приміщень.

  1. ПВУ В ПИТАННЯХ І ВІДПОВІДЯХ.

Протягом декількох років при обговоренні застосування ПВУ у складі герметичних вікон задаються одні і ті ж питання від потенційних замовників. Ми постараємося на них дати аргументовані відповіді. І так:

1. «Чи Не стане в квартирі холодніше, адже через ПВУ піде холодне повітря?" Відповідь: підігрів вентиляційного повітря уже закладений у проекті системи опалення. Якщо в квартирі через щілини в старих вікнах йшов холодний повітря, а температура була 20-21 градус, то заміна вікон на нові зазвичай призводить до зростання температури до 25-27 градусів, це спрацював запас потужності радіаторів на підігрів вентиляційного повітря. Установка ПВУ поверне температуру трохи вниз на 1-2 градуси, т. к. щілину ПВУ набагато менше суми всіх щілин у старому вікні. Гірше йде справа, якщо будинок недотапливается, та при старих вікнах температура була всього 15-17 градусів. Тоді при встановленні нових вікон температура стане комфортною 21-22 градуси, а установка ПВУ знову дещо знизить температуру. Виходить, що доводиться жертвувати свіжим повітрям заради тепла, але і те, і інше однаково важливо для нормального самопочуття. Вікно — це не опалювальний прилад, для збільшення температури в приміщенні треба просто використовувати додаткові джерела тепла. НЕ МОЖНА ЖЕРТВУВАТИ ВЕНТИЛЯЦІЄЮ ЗАРАДИ ОПАЛЕННЯ.

2. «А чи потрібні мені припливні клапани, якщо у мене стоять кондиціонери?" Кондиціонери у вигляді поширених спліт-систем не мають ніякого відношення до вентиляції, вони ганяють повітря з кімнати назад у кімнату попутно фільтруючи його і охолоджуючи (нагріваючи). Ми дихаємо прохолодним брудним повітрям, а не теплим брудним повітрям. Надлишок вуглекислого газу і дефіцит кисню при цьому залишається. Досвід показує, що клапани ПВУ добре працюють у парі з спліт-системами, доповнюючи їх функцію управління температурою функцією повітрообміну.

3. «А не промезнут взимку самі клапани?" Якщо в квартирі нормально працює витяжна система, то через відкритий клапан тече зовнішній холодне СУХЕ повітря, відтісняючи від корпуса клапана внутрішній ТЕПЛЕ ВОЛОГЕ повітря і не допускаючи появи конденсату і льоду на корпусі. Якщо витяжка у квартирі не працює, поява інею на корпусі клапанів дуже ймовірно. Велику роль грає ефективність роботи системи опалення квартири, на обмерзання клапанів впливає геометрія підвіконня (наскільки він закриває радіатор опалення), тип і конструкція штор. В офісних приміщеннях взимку відносна вологість повітря нижче, ніж в квартирах і ймовірність обмерзання клапанів значно нижче. Загалом, статистика застосування тисяч віконних клапанів ПВУ в наших кліматичних умовах показує, що в звичайних квартирах без підвищених вологовиділень (ремонт з «мокрими» процесами, безліч квітів і мокрої білизни.... ) з нормальним повітрообміном і опаленням поява льоду (інею) на корпусі клапанів до -20....25 градусів не відбувається.

4. «Як використовувати клапан ПВУ в кімнаті з заскленим балконом (лоджією)?" Клапан на вікно такої кімнати встановлюється як зазвичай, але треба вжити заходів для безперешкодного доступу повітря на балкон. Для цього треба або постійно тримати одну із стулок балконного скління трохи відкритою або в палітурці скління балкона зробити отвір як і для монтажу клапана, але закрити її зсередини і зовні стандартними козирками ПВУ.

5. «А навіщо мені припливні пристрої у вікнах, у мене є витяжка на кухні?" На кухні, у ванній і туалеті Ви бачите вентиляційні решітки, через які брудний повітря може покинути квартиру, але щоб це відбулося, необхідно, щоб замість нього в квартиру потрапив вуличне повітря, через ПВУ або через прочинене вікно.

6. «Яким же чином знижується вологість у квартирі, якщо взимку відносна вологість вуличного повітря буває 60-80%?" Вологість у відсотках — це відношення реальної кількості води в грамах в кубометрі повітря до максимально можливої кількості води при даній температурі. Як відбувається осушення повітря у квартирі? При —20С і 80% відносної вологості в кубометрі повітря міститься близько 1 гр. води, а при +20С у кімнаті і 50% відносної вологості в кубометрі повітря міститься близько 9 гр. води. При попаданні з вулиці в квартиру зовнішнє повітря нагрівається, а вміст води в ньому залишається колишнім і відносна вологість зменшується. Наприклад: кубометр зовнішнього повітря з 1гр. води перемішався з кубометром внутрішнього повітря з 9g. води і нагрівся до 20С. Вийшло 2 кубометри теплого повітря з вмістом води 5 гр. в кубометрі. А це вже відповідає приблизно 30% відносної вологості. Таким чином, з 50% вологість знизилася до 30%.
ДЛЯ ІНФОРМАЦІЇ. Взимку в середньо статистичної квартирі при НОРМАЛЬНІЙ ВЕНТИЛЯЦІЇ встановлюється такий рівень відносної вологості: при мінус 20 градусів — близько 18-20%, при мінус 10 градусів — близько 25%, при 0 градусів — близько 30%. При таких умовах не відбувається запотівання двокамерного склопакета і корпусу припливного пристрою. ПРИ НОРМАЛЬНІЙ ВЕНТИЛЯЦІЇ!!!

7. «А как приточное устройство будет работать летом?" Если отвечать честно, придется признать, что работать они будут хуже чем зимой, как и любые другие аналогичные клапаны. Летом термическая тяга почти исчезает и появляются проблемы с вентиляцией. Это проблема дешевой естественной вентиляции во всем мире. Кардинально она решается только при помощи механических устройств. Не очень эффективно любые приточные клапаны работают на последних этажах не только летом, но и весной-осенью. И не потому, что некачественно сделаны, а по чисто физическим причинам.

8. «Які загальні правила треба дотримуватися для нормальної роботи вентиляції з використанням припливних пристроїв?" Надо обеспечить свободный проход воздуха от окна под дверь комнаты (подрез внизу 1,5 — 2см) или через приоткрытую дверь в коридор. Если дверь герметичная без подреза и с уплотнителями закрыта, необходимо в ее нижней части сделать перепускной клапан. То же самое относится и к дверям в туалет и ванную комнату. ВОЗДУХ ДОЛЖЕН ПРОХОДИТЬ СКВОЗЬ ДВЕРИ тем или иным способом. Далее воздух должен попасть в вытяжные решетки в кухне, ванной и туалете и свободно добраться до выхода из вентиляционных каналов на крыше.
Необходимо четко понимать: ВЫТЯЖКИ БЕЗ ПРИТОКА НЕ БЫВАЕТ И НАОБОРОТ.

Отдельное пояснение по ОФИСАМ. Довольно часто офисы располагаются в многократно перепланированных помещениях, где может оказаться совершенно непредсказуемая ситуация в плане вентиляции. Чтобы не было потом претензий, надо проследить весь путь воздуха ОТ ОКОН ДО ВЫХОДА В ВЫТЯЖНЫЕ КАНАЛЫ. Надо найти эти каналы (они иногда вообще отсутствуют, находятся где-то в конце коридора за закрытой дверью и т. д. ) Особое внимание надо обратить на ГЕРМЕТИЧНЫЕ ДВЕРИ (в кабинете руководства, кассе). Через них должен проходить воздух. Необхідно розуміти, що припливний пристрій — не чарівна паличка і для його роботи потрібні відповідні умови. Це — МАЛЕНЬКА АВТОМАТИЧНА ЕВРОФОРТОЧКА З ШУМОЗАЩИТОЙ.

Вдалих Вам покупок.

З повагою,
Колектив компанії «Вікна Запоріжжя»